Фарбање јаја за Васкрс један је од најстаријих хришћанских обичаја. А зашто се за Васкрс боје јаја?
Када је Марија Магдалена дошла у Рим да проповиједа јеванђеље, стигла је и до цара Тиберија. Као поклон му је донијела корпу са јајима. Цар није вјеровао у Христово васкрсење и рекао је да је то могуће исто колико и да бијела јаја из кошаре промијене боју у црвену. Марија Магдалена је на то рекла: „Христос васкрсе!” и сва јаја постала су црвена.
Према другој легенди, становници Јерусалима ругали су се хришћанима да Христос није васкрсао јер је то немогуће, исто као што није могуће да кокошка снесе црвена јаја. Сљедеће године, на дан Васкрса, све кокошке у Јерусалиму снијеле су црвена јаја.
Црвена боја симбол је васкрсења и радости, а прво офарбано црвено јаје чува се до наредног Васкрса као „чуваркућа”, односно, као заштитник и чувар породице.
Фарбање јаја свакако је један од најљепших и најрадоснијих српских обичаја, који није искоријењен чак ни у градским срединама. Вриједне домаћице, по устаљеној традицији, васкршња јаја боје на Велики петак, у дан када се, иначе, ништа друго не ради, већ су све наше мисли усмјерене на страшни догађај Христовог невиног страдања и понижења на крсту на Голготи.
На фотографијама су васкршња јаја и декорације ученика одјељења III 3.
Припремио:
Александар Поповић,
мср српског језика и књижевности